Παράδειγμα συνοδευτικής επιστολής αρχιτέκτονα

Ως αρχιτέκτονες, σχεδιάζετε, κάνετε τη μελέτη και παρακολουθείτε την πορεία οικιστικών και άλλων έργων, επιλύοντας προβλήματα που προκύπτουν - μπορεί να τα κάνετε όλα ή μέρος από αυτά, ανάλογα με την εμπειρία και τον ρόλο σας. Συνδυάζοντας πρακτικότητα, χρηστικότητα και αισθητική, στόχος σας είναι η καλύτερη δυνατή αξιοποίηση του χώρου. Αν είστε, όμως, σε αναζήτηση εργασίας, στόχος σας είναι, προφανώς, να γίνει πρώτα δική σας η θέση που επιθυμείτε, ώστε να μπορέσετε να κάνετε αυτά που οραματίζεστε. Αυξήστε τις πιθανότητες να το πετύχετε, ακολουθώντας τις συμβουλές για τη δημιουργία συνοδευτικής επιστολής που θα βρείτε στο άρθρο μας.

Η αξία της στοχευμένης συνοδευτικής επιστολής αρχιτέκτονα

Ένα βιογραφικό σημείωμα αρχιτέκτονα, όσο καλογραμμένο και αν είναι, δεν παύει να έχει τυπικό χαρακτήρα, καθώς σε αυτό παρουσιάζετε συνοπτικά τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά σας και τα στοιχεία της εκπαίδευσης και της εμπειρίας σας που σας καθιστούν ικανούς να ανταποκριθείτε στις ανάγκες του ρόλου.

Αν, όμως, γράψετε μία επιστολή για να συνοδεύσει το Architect CV σας, στην οποία θα επιχειρηματολογήσετε υπέρ της αίτησής σας, θα έχετε την ευκαιρία να παρουσιάσετε τον εαυτό σας όχι απλώς ως κατάλληλο, αλλά ως ιδανικό υποψήφιο.

Με τη συνοδευτική επιστολή να αποτελεί συνήθως την πρώτη επαφή με τον πιθανό εργοδότη, ουσιαστικά μπορείτε, μέσω αυτής, να κάνετε μια πολύ καλή πρώτη εντύπωση και να αυξήσετε τις πιθανότητες να σας καλέσουν σε συνέντευξη, για να κερδίσετε τη θέση.

Βεβαίως, αυτό δεν αναιρεί την ανάγκη για ένα δυνατό βιογραφικό, ίσα-ίσα ισχύει το αντίθετο, όπως τονίζουμε στα παραδείγματά βιογραφικού μας αλλά και στα υπόλοιπα cover letter examples μας.

Βασικά στοιχεία συνοδευτικής επιστολής αρχιτέκτονα

Στην πορεία της καριέρας σας, αναπτύσσετε την αισθητική σας ταυτότητα και κάθε έργο που σχεδιάζετε αποτυπώνει τη μοναδική οπτική σας για τους χώρους στους οποίους οι άνθρωποι ζουν, εργάζονται, κινούνται και διασκεδάζουν. Ο συνδυασμός, όμως, της λειτουργικότητας και της αισθητικής βρίσκεται εξαρχής στον πυρήνα του επαγγέλματός σας.

Ανεξάρτητα, λοιπόν, από το στάδιο στο οποίο βρίσκεται στην καριέρα του ένας/μία αρχιτέκτονας, αν έχει ήδη κάποια εμπειρία ή αν τώρα μόλις κάνει τα πρώτα του βήματα, η συνοδευτική επιστολή του/της χρειάζεται να χαρακτηρίζεται από τον ίδιο ακριβώς συνδυασμό.

Για να είναι λειτουργική η επιστολή σας και χρήσιμη στον άνθρωπο που θα αξιολογήσει την αίτησή σας, πρέπει:

  • Να είναι στοχευμένη στη θέση που διεκδικείτε και όχι γενικόλογη ή αόριστη.
  • Να είναι σύντομη (όχι πάνω από μία σελίδα).
  • Να αποτυπώνει με σαφήνεια εκείνα τα στοιχεία που σας φωτογραφίζουν ως ιδανικό/ή υποψήφιο/α για τον ρόλο που θα κληθείτε να αναλάβετε, χωρίς περιττές φιοριτούρες ή πολύ τεχνική γλώσσα.

Για την καλαισθησία του εγγράφου, λάβετε υπόψη τα ακόλουθα:

  • Χρειάζονται λευκά περιθώρια γύρω από το κείμενό σας και κενά μεταξύ των παραγράφων του, ώστε η επιστολή να αναπνέει.
  • Επιλέξτε μια απλή και ευανάγνωστη serif ή sans serif γραμματοσειρά, με μέγεθος γραμμάτων 9-11 στιγμών (ανάλογα με το φυσικό της μέγεθος) και διάστιχο 1,15-1,25 στιγμών.
  • Κρατήστε ομοιόμορφη αριστερή στοίχιση στο κείμενό σας.
  • Αποθηκεύστε και στείλτε την επιστολή σας σε μορφή PDF και όχι Word, ώστε να είστε σίγουροι πως η όμορφη εικόνα που βλέπετε στην οθόνη σας είναι η ίδια που θα δει και ο παραλήπτης της.
  • Φροντίστε να έχει η συνοδευτική επιστολή τα ίδια σχεδιαστικά στοιχεία με το πρότυπο βιογραφικού που θα χρησιμοποιήσετε, για μια ενοποιημένη αισθητικά αίτηση.

Μορφή συνοδευτικής επιστολής

Όπως υπάρχουν κανόνες για τη δόμηση ενός κτιρίου, έτσι υπάρχουν κανόνες και για τη δόμηση της συνοδευτικής επιστολής. Η ιδανική μορφή της ακολουθεί την εξής αλληλουχία:

  1. Κεφαλίδα: Εδώ γράφετε το ονοματεπώνυμό σας και τα στοιχεία επικοινωνίας σας (διεύθυνση, τηλέφωνο και email). Έπειτα περνάτε, κατά σειρά, στα στοιχεία του παραλήπτη, στον τόπο και την ημερομηνία σύνταξης της επιστολής και στο θέμα της.
  2. Εισαγωγή: Ξεκινάτε με την προσφώνηση του παραλήπτη και ακολουθεί η πρώτη παράγραφος, στην οποία συστήνεστε και εκφράζετε το ενδιαφέρον σας για τη θέση.
  3. Κυρίως μέρος: Η επιχειρηματολογία υπέρ της υποψηφιότητάς σας καταλαμβάνει 2-3 παραγράφους, στις οποίες θα τεκμηριώσετε γιατί είστε ο/η αρχιτέκτονας που ψάχνουν. Αυτό θα το κάνετε κυρίως τονίζοντας την πιο σχετική εμπειρία σας, τις κρίσιμες δεξιότητες που κατέχετε, διακρίσεις σας και projects που είστε περήφανοι για τη συμμετοχή σας σε αυτά. Αν δεν έχετε εμπειρία, εστιάστε στις γνώσεις σας και στην τυχόν πρακτική σας άσκηση και μην αμελήσετε να εκφράσετε το πάθος και τους στόχους σας.
  4. Κλείσιμο: Μια μικρή παράγραφος, στην οποία τους παρακινείτε ευγενικά να σας καλέσουν σε συνέντευξη.
  5. Χαιρετισμός: Γράφετε «Με εκτίμηση» και υπογράφετε με το ονοματεπώνυμό σας. Από κάτω μπορείτε να αναφέρετε τα υπόλοιπα συνημμένα του email σας (βιογραφικό και πιθανώς portfolio).

Δείγμα συνοδευτικής επιστολής για αρχιτέκτονα

Μαρία Παλαιολόγου
Αλκμήνης 8
11854, Πετράλωνα
Τ: 6973333333
Ε: m.palaiologou@gmail.com

Urban Consulting
Υπόψιν κ. Αντώνη Βλάχου
Εμμανουήλ Μπενάκη 17
10678, Αθήνα

Πετράλωνα, 5 Ιανουαρίου 2024
Θέμα: Αίτηση για θέση Αρχιτέκτονα Μηχανικού

Αξιότιμε κ. Βλάχε,

Διαθέτοντας 3ετή προϋπηρεσία σε μελέτες κτιριακών έργων, κριτική σκέψη και ομαδικό πνεύμα, επιθυμώ να ανταποκριθώ στην αναζήτησή σας για αρχιτέκτονα μηχανικό για το Τμήμα Εκπόνησης Τεχνικών Μελετών της Urban Consulting. Ως πτυχιούχος Αρχιτέκτονας Μηχανικός της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, με ευαισθησία στον αειφόρο σχεδιασμό, μου γεννά ενθουσιασμό η ευκαιρία να συνεργαστώ με την υφιστάμενη ομάδα των μηχανικών σας στα έργα που αναλαμβάνει η εταιρεία σας, καθώς ενσωματώνουν στην πράξη τις αρχές της αειφορίας.

Στα τρία χρόνια της συνεργασίας μου με το αρχιτεκτονικό γραφείο Γ. Αντωνίου - Α. Γερασίμου, επέδειξα ότι διαθέτω εξαιρετική ικανότητα διαχείρισης χρόνου και multitasking, ανταποκρινόμενη με επιτυχία σε ένα ευρύ φάσμα αρμοδιοτήτων και συμμετέχοντας στην υλοποίηση 10 κτιριακών έργων. Σε αυτό το διάστημα, απέκτησα άριστη γνώση του ΝΟΚ και των προγραμμάτων ArchiCAD, Revit και SketchUp. Χάρη, δε, στην ευχέρεια που διαθέτω στον προφορικό και γραπτό λόγο, τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά, τον τελευταίο χρόνο ανέλαβα εξολοκλήρου την προετοιμασία και τη διενέργεια παρουσιάσεων σε υφιστάμενους και νέους πελάτες.

Έχοντας αποκτήσει εμπειρία στην αρχιτεκτονική σύνθεση-προμελέτη, την έκδοση αδειών, τη δημιουργία φωτορεαλιστικών σχεδίων και τις μελέτες εφαρμογής, είμαι σε θέση να λειτουργήσω αποδοτικά και αποτελεσματικά ως μέλος της ομάδας των μηχανικών σας, δίνοντας προσοχή στη λεπτομέρεια και επιδεικνύοντας συνέπεια και επαγγελματισμό. Ταυτόχρονα, ο στόχος της Urban Consulting για ενίσχυση και προώθηση της κυκλικής οικονομίας συνάδει με τη φιλοσοφία μου, ενώ οι ευκαιρίες που παρέχετε για συνεχή εκπαίδευση και απόκτηση εμπειρίας σε ένα ευρύ φάσμα έργων αποτελούν ισχυρό κίνητρο για μία νέα αρχιτέκτονα που επιθυμεί διαρκώς να εξελίσσεται.

Επικοινωνώντας μαζί μου στο 6973333333 ή στο m.palaiologou@gmail.com, θα μπορούσαμε να κανονίσουμε μία προσωπική συνάντηση, ώστε να συζητήσουμε στο πλαίσιο μίας συνέντευξης τους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσα να συνεισφέρω στην υλοποίηση των μελλοντικών σας projects.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή και ευελπιστώ σε επικοινωνία σας.

Με εκτίμηση,

Συνημμένα: Βιογραφικό και portfolio

Dos and Don’ts

Τώρα που έχετε μια καλύτερη εικόνα για το πώς συντάσσεται μια επαγγελματική συνοδευτική επιστολή αρχιτέκτονα -και πριν προχωρήσετε στη δημιουργία της δικής σας- συνοψίζουμε κάποιες καλές πρακτικές που αξίζει να ακολουθήσετε και κάποια λάθη προς αποφυγή.

Ονομαστική προσφώνηση

Προσπαθήστε να μάθετε το όνομα του ανθρώπου που θα αξιολογήσει τις αιτήσεις εργασίας, ώστε να απευθύνετε την επιστολή σας σε εκείνον (μπορείτε να καλέσετε στο αρχιτεκτονικό γραφείο ή στην τεχνική εταιρεία και να το ζητήσετε). Προτιμήστε το «Αξιότιμε/η κ. Τάδε» για την προσφώνησή του. Επιλέξτε το «Αγαπητέ/ή κ. Τάδε» μόνο αν τον έχετε γνωρίσει προσωπικά.

Δυνατή εισαγωγή

Στόχος σας είναι να κερδίσετε τις εντυπώσεις με τη μοναδικότητά σας, ώστε να έρθετε πιο κοντά στην πρόσληψη. Η εισαγωγική παράγραφος είναι κομβική ως προς αυτό, γιατί βάζει τον αναγνώστη στο κλίμα. Όσο πιο πολύ αποφύγετε τα τετριμμένα τόσο πιο εύκολα θα τραβήξετε την προσοχή του και θα του κινήσετε το ενδιαφέρον.

Μη μείνετε στις αρμοδιότητες

Για την περιγραφή της εμπειρίας σας, μην αναλωθείτε στην καταγραφή των προηγούμενων αρμοδιοτήτων σας. Εστιάστε σε πράγματα που καταφέρατε και δώστε παραδείγματα που τεκμηριώνουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές σας, ει δυνατόν χρησιμοποιώντας αριθμούς (π.χ., πόσα αυθαίρετα έχετε νομιμοποιήσει, πόσες οικοδομικές άδειες έχετε εκδώσει μέσω του e-Άδειες, πόσες κατοικίες έχετε σχεδιάσει, πόσες ανακαινίσεις έχετε αναλάβει κ.ο.κ.).

Ορθογραφικός έλεγχος

Είναι πολλά τα επίπεδα στα οποία ένας αρχιτέκτονας καλείται να δείξει προσοχή στη λεπτομέρεια ώστε να εξασφαλίσει ότι το έργο ανταποκρίνεται στις επιθυμίες, τις ανάγκες και το budget του πελάτη, τηρώντας παράλληλα τα πρότυπα ποιότητας και ασφάλειας. Δείξτε ότι έχετε αυτή την πολύτιμη ικανότητα, ελέγχοντας, πριν στείλετε την επιστολή σας, μήπως σας έχουν ξεφύγει λάθη - ορθογραφικά, στίξης ή μορφοποίησης.

Επιπλέον συμβουλές

Η πιο σημαντική συμβουλή που μπορούμε να σας δώσουμε για να ετοιμάσετε μια πραγματικά αποτελεσματική συνοδευτική επιστολή, είναι το στοχευμένο περιεχόμενό της. Δηλαδή, η προσαρμογή της, ώστε να σας φωτογραφίζει ως ιδανικούς για τη συγκεκριμένη θέση που κάθε φορά διεκδικείτε.

Διαβάστε καλά την αγγελία και καταγράψτε τις σημαντικές λέξεις-κλειδιά που αφορούν τα απαραίτητα και τα επιθυμητά προσόντα για την ανάληψη του ρόλου (είδος και χρόνια εμπειρίας, τίτλο σπουδών, χρήση προγραμμάτων αρχιτεκτονικού σχεδιασμού, ξένες γλώσσες, κοινωνικές δεξιότητες κ.ά.).

Κάντε, επίσης, την έρευνά σας για το αρχιτεκτονικό ή τεχνικό γραφείο ή την εταιρεία όπου θα αιτηθείτε για εργασία ή συνεργασία - τι είδους projects αναλαμβάνει, ποια η αισθητική και η φιλοσοφία του;

Βρείτε τα κοινά σημεία της αγγελίας και της φίρμας με την πορεία σας, τις γνώσεις και τις δεξιότητές σας και τονίστε στην επιστολή σας ακριβώς αυτά. Όχι μόνο θα κάνετε καλή εντύπωση δείχνοντας ότι αντιλαμβάνεστε τι περιμένουν από εσάς, αλλά θα τους έχετε δώσει μια πρώτη απάντηση στο ερώτημα «γιατί να επιλέξουμε εσάς;» - τα υπόλοιπα θα τα πείτε στη συνέντευξη!

Ξεχωρίστε με τη συνοδευτική επιστολή σας

Μια καλοδομημένη, ορθά στοχευμένη και προσεγμένη στη λεπτομέρεια συνοδευτική επιστολή, που θα σταλεί μαζί με το Architect CV σας, μπορεί να κάνει τη διαφορά, πείθοντας τον πιθανό εργοδότη ότι αξίζετε την ευκαιρία.

Είναι αυτή που θα σας ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους υποψήφιους που διεκδικούν την ίδια θέση αρχιτέκτονα και θα σας ανοίξει ευκολότερα την πόρτα στο στάδιο της συνέντευξης.

Ακολουθώντας τις συμβουλές μας, θα μπορέσετε να γράψετε μια τέτοια ακριβώς συνοδευτική επιστολή αρχιτέκτονα. Αν, δε, θέλετε να τη φτιάξετε πιο γρήγορα και πιο εύκολα από ποτέ και να είναι αισθητικά ταιριαστή με ένα σύγχρονο πρότυπο βιογραφικού, δεν έχετε παρά να χρησιμοποιήσετε τα εργαλεία που σας παρέχει το Jobseeker.

Ξεκινήστε τώρα να φτιάχνετε τη συνοδευτική επιστολή σας και ετοιμαστείτε να εντυπωσιάσετε με την αίτηση εργασίας σας!

Κοινή χρήση μέσω:

Ξεπέρασε τον ανταγωνισμό

Κάνε τις αιτήσεις εργασίας σου να ξεχωρίζουν από άλλους υποψηφίους.

Ξεκίνα